• SHOP
  • CLUB
Vyzkoušejte prémiový účet
0
Moje garáž
Přidat vozidlo
0
Položek #67-7827
0,00 CZK
Váš košík je prázdný

Co je rychlostní index pneu

Pokud uvažujete o pořízení nových pneumatik pro své auto, měli byste mít na paměti několik klíčových údajů. Od roku 1991 jsou výrobci pneumatik totiž povinni je opatřovat odpovídajícím značením, aby bylo možné rychle a přehledně zjistit jejich nejdůležitější parametry. Dnes se blíže podíváme na jednu z těchto hodnot, konkrétně na index rychlosti, a na to, co přesně znamená.

Co je to rychlostní index pneumatik

Co je to rychlostní index pneumatik?

Tento index v podstatě určuje maximální rychlost, které smí vůz s danými pneu dosáhnout. Zásada tohoto pravidla je poměrně jednoduchá: v příručce k vozidlu zjistíte, jaká je maximální povolená rychlost vašeho auta. Je-li to například 190 km/h, musíte nazout pneumatiku, která je konstruována pro minimálně tuto rychlost nebo vyšší, ale nikoli nižší.

Tip od AUTODOC: Pomocí našeho chytrého vyhledávače můžete snadno najít univerzální levné pneumatiky na vaše auto. Pohodlně můžete porovnat nejen ceny, ale i samotné vlastnosti jednotlivých produktů.

Z důvodu větší přehlednosti jsou bočnice pneumatik vyznačeny příslušnými písmeny, z nichž každé představuje číselnou hodnotu a je uvedeno v seznamu nazvaném tabulka rychlostního indexu. Zpravidla tam najdete písmena začínající od G do Y, kde G znamená 90 a Y 300 km/h. Kombinace ZR představuje tu nejvyšší kategorii a zahrnuje vše nad 300 km/h. Pokud si tedy chcete koupit třeba pneumatiky Continental, podívejte se nejprve do svého návodu k obsluze, kde najdete maximální dosažitelnou rychlost svého vozu, a poté si prohlédněte bočnici gumy. Na konci označení uvidíte například písmeno „T“, což znamená, že tato pneumatika je schválena pro rychlost až 190 km/h.

Co je třeba mít na paměti v zimě?

V chladném období je situace poněkud odlišná. Pokud jste si například ve zimní pneu výprodej všimli mimořádně levné gumy, ale máte podezření, že rychlostní index není kompatibilní s vaším vozidlem, možná pro vás máme dobrou zprávu. Na zimní pneumatiky se totiž vztahují jiné právní předpisy než na jejich letní protějšky. Takové pneu můžete nasadit, i když je jejich značení nižší než maximální rychlost vašeho vozu. Pro tento případ zákon ovšem ukládá povinnost umístit na čelní sklo v zorném poli řidiče příslušnou samolepku s uvedením maximální rychlosti dle indexu. Pak samozřejmě nesmíte jet rychleji, než je uvedeno na nálepce.

Alternativně se dá štítek nahradit zařízením, jako je palubní počítač, který vás bude trvale varovat před překročením povolené rychlosti.

Je třeba také zmínit, že veškeré informace o pneumatikách se týkají neporušených a řádně nahuštěných dílů. I v případě, že jste gumu koupili jako použitou nebo již opravenou, naprostá většina výrobců odmítá poskytovat záruku na rychlostní index. Z jejich pohledu totiž nelze vyloučit případné poškození nebo snížení funkčnosti, a proto je nutné dbát při jízdě zvýšené opatrnosti.

Tip od AUTODOC: Jak prodloužit životnost vašich pneumatik se dozvíte v našem samostatném článku. Tato znalost se může vyplatit nejen u starých gum, ale zejména v případě, že plánujete své auto brzy přezout a chcete minimalizovat opotřebení od prvního dne.

Závěr

Rychlostní index není žádné umění, a pokud máte po ruce odpovídající tabulku, je navíc velmi srozumitelný. Důležité je však vědět, že informace na pneumatikách nejsou uváděny nadarmo a poskytují informace o tom, jak silně je běhoun a obecně plášť pneumatiky vyztužena a jakému zatížení může být podle toho vystavena. Jezdíte-li na gumách s indexem rychlosti V, měli byste být na bezpečné straně, ale na pneu s označením L je třeba dbát zvýšené bdělosti. Když jednou či dvakrát překročíte rychlost 120 km/h, nemusí se vám nic stát, ale kdybyste jezdili pravidelně rychleji, mohli byste pneumatiky nejen rychle opotřebovat, ale také riskovat vznik trhlin nebo dokonce jejich roztržení, což by nebylo příjemné ani pro vás, ani pro ostatní účastníky silničního provozu.

TOP produkty na toto téma:

Populární příspěvky

Přihlásit se novinek

Pro získání nejnovějších novinek a tipů prosím zadejte vaši emailovou adresu: