Obsah
Co je to silentblok a jak poznat, že je vadný?
Aby byla jízda autem pohodlná a šetrná jak k zádům, tak i ke kloubům, nestačí jen měkká sedadla. Významnou roli hraje odpružení vibrací způsobených například nerovnostmi a výmoly na vozovce. Zde vstupují do hry silentbloky. Starají se o tlumení a pohlcování otřesů, čímž chrání součástky i cestující. V následujícím článku se dozvíte, co dalšího je třeba o těchto komponentech vědět a jak poznáte, že se jejich životnost pomalu chýlí ke konci.
Co přesně jsou silentbloky?
Silentbloky jsou komponenty, které najdou uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích – zejména v automobilovém průmyslu. Tam plní důležitý úkol pohlcování kinetických i akustických vibrací, a tím výrazně zvyšují jízdní komfort. Silentbloky se ve vozidle nacházejí na velmi různých místech. Běžnými oblastmi použití jsou například ramena vozu, stabilizátory, v samotném motoru nebo na dalších místech, která vyžadují tlumení.
Typickými jsou především ty první, které najdeme na nápravách: Silentbloky na ramenach. Mají obvykle válcovitý tvar a skládají se z malého válečku zasazeného do většího. Dále jsou vyplněny a obklopeny speciální pryžovou směsí. Konkrétní složení se přitom liší v závislosti na situaci použití a zahrnuje parametry, jako je pružnost nebo pevnost v tahu.
V průběhu jejich provozu jsou součástky vystaveny trvale vysokému tlaku, přičemž může někdy i dosáhnout vysokých špiček. Když třeba v zatáčce zrychlujete či brzdíte, síly působící na komponenty se na dobu několika sekund prudce zvýší, a proto patří vysoká odolnost a tvarovatelnost k základním požadavkům.
Jak poznat vadný silentblok?
To, že je se silentbloky něco v nepořádku a že je potřeba je vyměnit, nelze vždy zjistit na základě jasných symptomů. Indicií mohou být drnčivé zvuky vycházející z podvozku nebo zavěšení kol. Také nespolehlivé a nepřesné ovládání volantu je projevem toho, že s nimi možná něco nehraje. Zejména směrová stabilita, kterou jednoduše prověříte jízdou rovně, je dobrým ukazatelem poruchy v této obecné oblasti.
Pokud si však přejete mít jistotu a ne pouze předpokládat, neobejdete se bez podrobné prohlídky. Koneckonců téměř jakákoli jiná součást zavěšení nebo nápravy může být příčinou toho, že se volant bez vašeho přičinění pootočí nebo že se ozývají podivné zvuky. Poškození na silentblocích lze zpravidla poznat i navenek, a to tehdy, když je jejich povrch porézní nebo popraskaný a vypadají jako suché nebo ztvrdlé.
Vyměnit doma nebo v servisu?
Pokud již víte, že pro svou Škodu Fabia potřebujete silentbloky, můžete hrát na jistotu a odvézt vůz do servisu. Tam vozidlo projde řadou zkoušek a testů, aby se zajistilo, že porucha pramení pouze ze silentbloků. Peníze za návštěvu automechanika si však můžete také ušetřit a díly vyměnit ve své domácí dílně.
K tomu budete potřebovat, samozřejmě vedle nových součástek, také zvedací plošinu nebo alespoň hever pro auto. Buďte si jisti, že jste dobře obeznámeni s anatomií vašeho vozidla a že dokážete komponenty, které musíte odmontovat, abyste se k dílu dostali, znovu namontovat. Doporučujeme vždy vyměnit oba silentbloky na obou stranách nápravy. Jestliže je silentblok nefunkční například na pravé straně, lze předpokládat, že ani ten na protější straně již nebude dlouho řádně fungovat. Je tedy výhodnější nahradit součástky v páru, když už jste u toho, a vyhnout se tak pozdějším s tím spojeným starostem.
Užitečné video k danému tématu:
Výměna silentbloků zavěšení kol
TOP produkty na toto téma: