Plus
Vyzkoušejte prémiový účet
0   Položek
#
0,00 CZK
Váš košík je prázdný

Kontrolka motoru na palubní desce: příčiny spuštění kontrolky a možnosti řešení problémů

Přihlásit se
NOVINEK

Pro získání nejnovějších novinek a tipů prosím zadejte vaši emailovou adresu:

Kontrolka motoru je indikátor signalizace poruchy výkonu motoru či s ním spjatých systémů. V moderních automobilech informuje o systému zapalování nebo selhání automatického přenosu, změně v otáčkách motoru po určité době nebo ve spalovací směsi a tak dále.

V běžném režimu provozu, kdy všechny systémy v rámci své kontrolní činnosti fungují normálně, kontrolka bliká pokud otočíte klíčem v zapalování a měla by zhasnout po nastartování motoru. Avšak v případě, že kontrolka neustále bliká nebo začne blikat neočekávaně během jízdy, je potřeba překontrolovat některé systémy a čidla. Někdy můžete závadu vyřešit svépomocí. Avšak pokud byla učiněna opatření a kontrolka motoru stále signalizuje závadu, budete potřebovat pomoc specialistů.

9 příčin blikání kontrolky motoru

1. Používání nekvalitního paliva. V tomto případě světlo kontrolky motoru začně obvykle blikat ihned po naplnění. Problém můžete vyřešit pouze přechodem na palivo lepší jakosti.

2. Dezintegrace přívodu palivového systému. Kontrolka může někdy blikat, pokud se vzduch dostane z nějakého důvodu do palivového systému, například pokud uzávěr plynu netěsní.

3. Pokles hladiny oleje. Pokud se objeví signál poruchy pouze při ohřevu motoru, může být netěsnost v jeho mazání. V takovém případě důkladně prozkoumejte prostor pod kapotou, zkontrolujte šmouhy od oleje na krytu motoru. Pokud zjistíte netěsnost, odstraňte ji.

4. Porucha palivového čerpadla či ucpání palivového filtru. Pro kontrolu jejich činnosti je nutné změřit tlak tlakoměrem v palivové kolejnici. Když bude nižší než 3 atmosféry, vadné díly systémů dodávky paliva musí být opraveny nebo vyměněny.

5. Znečištění dílů systému vstřikování paliva. Ztráta kapacity propustnosti palivových vstřikovacích trysek má negativní vliv na výkonnost motoru, což je signalizováno do palubního počítače. Řešením v tomto případě je vyčištění dílů. Můžete to provést sami za použití speciálních aditiv nebo to svěřit odborníkům.

6. Porucha jednoho z válců. Překontrolujte jiskru ve válci s použitím multimetru či speciálního zapalovacího testeru s piezo dílem. Pokud zde jiskra není, budete muset pečlivě diagnostikovat tyto prvky jako snímač klikové hřídele, modul zapalování, cívku, rozdělovač a zapalovací svíčky, dráty vysokého napětí a řídicí jednotku motoru.

7. Selhání zapalovacích svíček. Zkontrolujte je. Hledejte stopy oleje či paliva v závitové oblasti, uhlíkové nečistoty na zapalovací svíčce, tmavě hnědé nebo žluté skvrny na elektrodě či izolačním povrchu.

8. Závada snímače kyslíku. Celkem často kontrolka motoru signalizuje tuto poruchu. Někdy může být porucha čidla signalizována fyzickými příčinami, jako velké množství sazí nebo nečistoty na povrchu. Vadný senzor musí být vyměněný.

9. Závada katalyzátoru. Jedním způsobem, jak to zjistit, je změření tlakoměrem protitlak ve výstupu. Tato hodnota nesmí překročit 10 kPa při volnoběhu a 20 kPa při 2500 otáčkách za minutu.

Kdy musíte ukončit jízdu

Někdy není blikající světlo kontrolky motoru kriticky nebezpečné. V takových případech řidič může dojet k nejbližšímu autoservisu pro důkladnější diagnózu. Ale někdy je jízda v autě s blikající kontrolkou motoru přísně zakázána.

Je nutné okamžitě zastavit auto, pokud:

 1. Spolu s kontrolkou motoru bliká jedna z těchto kontrolek:
  • přehřátí motoru
  • kontrola výfukových plynů
  • hladina oleje
  • hladina chladící kapaliny
 2. Povšimněte si následujících znaků:
  • při nastartování motor vibruje
  • přepětí otáček za minutu hnací jednotky během volnoběhu
  • cítíte zápach spáleniny v kabině
 3. Otáčky motoru nestoupají nad některá čísla, zatímco světlo bliká.

Závěr

Pokud světlo kontrolky motoru začne blikat během jízdy, zastavte vozidlo a vypněte motor. Potom otevřete kapotu, překontrolujte funkčnost výše popsaných systémů a pokuste se vyřešit problém. Jestli je vaše akce neúspěšná, odhadněte povahu světelné výstrahy a rozhodněte, jestli je možné jet dál. Dojeďte na nejbližší čerpací stanici nebo se obraťte na příslušnou službu o pomoc.

Každopádně byste aktivaci světla kontrolky motoru neměli ignorovat. Je to nejen nebezpečné, ale může to také znamenat nákladné opravy. Věnujte patřičnou pozornost varovným signálům, vyřešte drobné problémy včas a vaše auto vám bude sloužit po dlouhou dobu.