Obsah
Příprava auta na zimu: tipy od expertů
Auto a jeho systémy si neustále vyžadují speciální pozornost, a to zejména během chladného období. Mnoho součástek auta a systémů neustále pracuje pod velkou námahou, kvůli čemuž se často a náhle kazí. Aby se tomu předešlo, máme pro vás několik rad, jak si připravit auto na zimní období.
Co je potřeba na autě zkontrolovat před začátkem zimního období?
- Autobaterie. Kvůli výraznému zpomalení chemické reakce v mrazu se kapacita autobaterie v tomto období snižuje o 20 až 50%. Problém se zhoršuje vlivem zatížení autobaterie v zimě, zejména kvůli zapínání množství zařízení. K nastartování motoru je potřebné mnohem více energie. Stará autobaterie takový úkol nemusí zvládnout. Právě proto byste měli zkontrolovat funkčnost této jednotky, nejlépe v autoservisu. Pravděpodobně ji bude třeba dobít nebo provést odsíření desek. Pokud je autobaterie opotřebená, měla by se vyměnit.
Tip od AUTODOC. Doporučujeme vám vybrat si autobaterie AGM s gelovým elektrolytem. Tyto autobaterie jsou účinnější při nízké teplotě a odolnější vůči vibracím. Zapamatujte si, že i zcela nová autobaterie vyžaduje vícenásobné dobití za pomoci speciální nabíječky.
- Startér a alternátor. Pokud je startér poškozen, autobaterie se bude vybíjet rychleji. Alternátor s nedostatečným výkonem bude způsobovat neustále nedostatečné nabití autobaterie, což povede ke ztrátě aktivní hmoty a zasíření desek.
Tip od AUTODOC. Pravidelně kontrolujte řemen alternátoru a jeho napnutí. Prasknutý, opotřebovaný, zamaštěný nebo uvolněný řemen je nejčastějším důvodem nedostatečného nabití autobaterie.
- Systém klimatizace. Vaše pohodlí za volantem závisí na teplotě v autě. Ujistěte se, že ohřívač nebo klimatizace pracují správně, abyste se ochránili před přílišným chladem v kabině auta. K tomu je třeba zkontrolovat, zda nejsou poškozené trubky, ujistit se, že čerpadlo a kondenzátor pracují správně, a že vzduchové ventilační prvky a chladič nejsou zablokovány. Diagnostiku by měly provést odborníci.
Tip od AUTODOC. Kabinový filtr se doporučuje vyměnit před zimním obdobím. Když je ucpaný, cirkulace vzduchu je výrazně omezena, což často vede k zamlžování oken. Tento problém je relevantní v zimním období kvůli teplotnímu rozdílu.
- Těsnění dveří. Pokud je opotřebované, v kabině auta bude stále vlhko a chladno. Vysoká vlhkost může způsobit korozi v autě. Proto by se výměna gumových prvků měla provést, pokud zjistíte, že těsnění ztvrdlo, prasklo, do kabiny auta proudí chladný vzduch nebo zvláštní zvuky, od dveří slyšíte specifické skřípavé zvuky na nerovné cestě.
Tip od AUTODOC. Těsnění občas natřete speciálním silikonovým mazivem na ochranu před změnami teplot, mrazem a vlhkostí.
- Panely karoserie auta a podvozek. Změny teplot, tající látky, sníh, špína, voda mají destruktivní vliv na prvky karoserie a odpružení. Na jaře se na místech malých prasklin a škrábanců mohou objevit velké rezavé stopy. Proto by se včas měli opravit i ta nejmenší poškození, zejména před zahájením zimního období. Podvozek auta byste měli ošetřit pomocí speciální směsi proti korozi. Zářezy by se měly natřít barvou. Na karoserii se používá polymerový lak, který je běžně dostupný. Díky němu nebude povrch jen lesklý, ale vytvoří se na něm i ochranná vrstva.
Tip od AUTODOC. Pokud garážujete své auto v garáži, zabraňte tomu, aby se teplota v garáži a uvnitř auta výrazně lišila od okolní teploty: v teplých podmínkách začnou látky, které rychle tají, reagovat s nátěrem auta.
- Systém ostřikovačů a systém čištění čelního skla. V zimě se okna a skla auta často zašpiní vlivem sněhu nebo roztátého sněhu. Proto musí stěrače a ostřikovače auta vždy pracovat bezchybně. Zkontrolujte, zda nejsou poškozeny trysky, ujistěte se, že gumové prvky lišt stěračů nejsou ztvrdlé a prasklé. Pokud je to nutné, doplňte nemrznoucí kapalinu.
Tip od AUTODOC. Během zimy si zvolte zimní lišty stěračů. Jejich gumové prvky jsou vyrobeny ze speciální gumy, která je odpudivá vůči vodě, a neztrácí svou elasticitu ani při minusových teplotách. Kovové prvky se mohou vyměnit za plastové - méně náchylné na zamrznutí - nebo se mohou ochránit speciálním krytem. Některé modely stěračů mají zabudovaný vyhřívací prvek, který zabraňuje zamrznutí součástek na povrchu čelního skla.
- Svíčky žhavení. Jejich poškození může mít za následek problém s nastartováním motoru. Někdy není možné nastartovat motor.
Tip od AUTODOC. Pokud je poškozena jedna svíčka žhavení, je zde vysoká pravděpodobnost, že brzy se poškodí i ostatní. Proto byste tyto součástky měli vyměnit všechny najednou.
Co je potřeba vyměnit bez selhání?
- Pneumatiky. Je zakázáno jezdit na letních pneumatikách během zimního období. Proto byste měli vyměnit letní pneumatiky za zimní ihned poté, co průměrná denní teplota klesne pod 7 °C, a trvá to několik dní. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí gumové směsi, která si udrží elasticitu i při nízkých teplotách, a dezén má více kanálků a drážek, které zaručují dobrou přilnavost na kluzkém povrchu.
- Olej. Dnes většina výrobců chemikálií do auta vyrábí celoroční oleje. Nicméně, pokud auto používáte v oblasti s náročným podnebím, mazivo bude nutné vyměnit. Například, celoroční olej se stupněm viskozity 25W-40 není možné používat při teplotě pod -5 °C, 20W-40 pod -10 °C. Tyto oleje jsou v mrazu hustší, což výrazně zvyšuje míru opotřebení motoru při startování, zvyšuje se zátěž na startér a spotřeba paliva.
- Dieselové palivo. Letní dieselové palivo se zhušťuje při teplotě -5 °C. Nemůže se použít bez předehřátí. Kvůli speciálním prvkům si zimní palivo udrží tekutost i při teplotě -35 °C, a některé typy i při teplotě do -55 °C.
9 druhů příslušenství a látek, které vám výrazně pomohou v zimě
- Škrabka na led a sníh s kartáčem. Díky tomuto nástroji můžete z oken a karosérie jednoduše odstranit led, a to bez poškození laku nebo barvy auta, a bez poškrábání oken. Je to nenahraditelný nástroj, pokud auto parkujete venku.
- Látky proti zamlžování. Patří sem chemické sloučeniny, které tvoří neviditelnou ochrannou vrstvu na skleněném povrchu, a zabraňují kondenzaci vlhkosti.
- Tekutý klíč. Je to speciální penetrační látka, která usnadňuje otevírání zamrzlého zámku auta a často se používá k zabránění zamrznutí.
- Lopatka. Je potřebná, pokud potřebujete odstranit sníh zpod kol auta, když auto zapadlo na silnici. V kufru auta se doporučuje mít 2 lopatky: čtvercovou a kulatou. První typ je vhodný na odhazování velké oblasti od sněhu. Druhý typ je vhodný na odházených sněhu nebo ledu zpod auta.
- Trakční rohože pro pneumatiky. Dávají se pod kola, která se kloužou na zasněžené nebo kluzké vozovce.
- Potahy na sedadla. Ochrání čalounění před špínou a vytvoří přídavnou vzduchovou vrstvu, díky čemuž budou sedadla působit tepleji, když si sednete do auta. Rovněž doporučujeme koupit si sedadla s funkcí vyhřívání pro pohodlnější jízdu.
- Nabíjecí kabely. Pomohou vám nastartovat auto pomocí jiného auta, a to zejména pokud je autobaterie vašeho vozu vybitá. Vyberte si hrubé kabely s velkými ozubenými svorkami: pokud se v okruhu objeví i malý odpor, veškerý výkon se projeví na zahřátí vodiče, ale nepomůže při nastartování motoru.
- Tažné lano. Pomůže vám dostat se ze sněhového závěje.
- Chemikálie proti zamrznutí. Je to chemikálie, která působí jako látka na rozmrazení. Například pomáhá odstranit led u vchodu do garáže.
Závěr. Mnoho poškození, která si v létě ani nevšimnete, se ukáže právě v zimě kvůli náročným podmínkám, ve kterých musí auto pracovat. Aby se systémy auta nepoškodili v ten nejnevhodnější moment, když jste někde daleko od civilizace, doporučuje se provádět pravidelné prohlídky a kontroly auta – nejlépe v servisu - ještě před nástupem zimy. Pokud všechny jednotky a systémy auta fungují správně, na cestách si můžete být jisti spolehlivostí svého auta, a to také díky jednoduchému, ale velmi užitečnému příslušenství.
Užitečná videa k danému tématu: