Obsah
Špatné svíčky v autě: jak poznat, interval výměny a cena
Zapalovací svíčky představují pro spoustu motoristů ztělesnění relativně jednoduché opravy na vlastním voze, při které se zároveň dá leccos naučit. A pravdou je, že tyto drobné součástky není těžké pochopit a i začínající řidiči je dokážou vyměnit zcela bez problémů sami. Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak rozpoznat vadné zapalovací svíčky a jak tyto komponenty nahradit.
K čemu potřebuje auto zapalovací svíčky?
Zapalovací svíčky do auta hrají ve spalovacím cyklu benzinového motoru roli, kterou bychom neměli podceňovat. Aby se váš vůz vůbec mohl pohybovat vpřed, musí se nejprve spálit pohonná hmota, čímž se získá potřebná kinetická energie. Za tímto účelem se benzin smíchá v určitém poměru se vzduchem a pak se vstříkne do spalovací komory. V tomto okamžiku příslušný mechanismus sestávající z pístu, ojnice motoru a vačkového hřídele poskytuje maximální stlačení směsi vzduchu a paliva, přičemž již dochází k velmi vysoké tvorbě tepla. Pro vzplanutí směsi to však nestačí, a proto je třeba do hry zapojit zapalovací svíčku. Ta ve správný okamžik vytvoří drobnou jiskru, která zapálí plyny, jež následně vzplanou. Přitom se prudce rozpínají a tlačí píst zpět směrem dolů: takto získaná energie se přeměňuje zase na pohyb.
Jak často je nutné měnit zapalovací svíčky?
Rozhodující u těchto komponentů je jejich správné nastavení, tedy aby vždy zajiskřily v pravý čas a nikoli příliš brzy nebo moc pozdě. Tím by mohlo velmi rychle dojít ke špatnému chodu motoru, což by v nejhorším případě mohlo způsobit poškození celých konstrukčních dílů a vést k jejich selhání. Jak poznat špatné svíčky v autě, není vždy tak snadné určit, protože příznaky se mohou lehce překrývat s příznaky jiných zdrojů závad. Nicméně jsme zde pro vás shrnuli nejdůležitější signály toho, že s vašimi zapalovacími svíčkami může být něco v nepořádku.
- Motor dlouho startuje a jen trhaně běží. V horších případech se vůbec nedá spustit a trvá několik pokusů, než se rozběhne.
- Motor reaguje velmi citlivě na volnoběh a někdy se dokonce i vypne.
- Poměr mezi výkonem motoru a spotřebou paliva se výrazně zhoršil.
- Vůz i za jízdy cuká a chvěje se, a to často při nízkých rychlostech.
- Při kontrole samotných svíček objevíte saze nebo jiné známky opotřebení.
Nejjistějším způsobem, jak zjistit poruchu, je totiž vlastní prohlídka součástek. Nejlépe se k tomu podívejte na konec článku, kde si povíme o rychlé a jednoduché výměně zapalovacích svíček a řekneme vám, jak se k nim dostat.
Co se týče intervalů výměny, platí hrubé pravidlo, že svíčky ve vozidle by se měly měnit přibližně každých 30 000 až 60 000 kilometrů. Za rozumnou však považujeme i kontrolu po ujetí přibližně 20 000 km.
Kolik stojí výměna svíček?
Náklady na výměnu komponentů jsou naštěstí velice přijatelné. Součástky jako takové stojí obvykle od 40 až do 400 Kč a jejich výměna v servisu je otázkou pouhých desítek minut, takže ani honorář mechanika by pro vás neměl být nijak vysoký. Ještě lepší je ovšem si součástky vyměnit svépomocí, a tak jednoduše ušetřit velkou porci z celkové částky.
Tip od AUTODOC: Potřebujete-li nové součástky pro svůj vůz a chcete pohodlně porovnat ceny, značky a kvalitu, můžete využít náš inteligentní vyhledávač. Najdete zde například zapalovací svíčky NGK v různých provedeních a můžete si vybrat ten správný produkt pro své auto.
Stručný průvodce pro výměnu
Tento proces naštěstí není nijak náročný a vyžaduje jen malé množství práce. V závislosti na stáří a modelu vašeho vozidla budete muset před získáním přístupu ke komponentům odstranit rozdílný počet krytů, plastových panelů a dalších prvků. Poté byste měli být schopni vidět zapalovací cívka, z nichž každá má připojené konektory. Tyto konektory je nutné vytáhnout, přičemž je velmi důležité, abyste si je předem číselně označili tužkou nebo křídou, abyste na konci výměny přesně věděli, který z konektorů patří do které cívky.
Nyní je třeba vyjmout i zapalovací cívky, k čemuž musíte v závislosti na konkrétním voze odstranit určitý počet šroubů. Potom můžete cívky vyjmout z jejich montážních míst. Následně nezapomeňte otvory vyčistit od špíny a jiných nečistot pomocí stlačeného vzduchu nebo jiným vhodným nástrojem.
Teprve teď můžete zapalovací svíčky vyšroubovat. Za tímto účelem je dobré se nejdříve podívat do návodu k obsluze vozidla a zjistit, jaký klíč s jakým nástavcem je třeba pro dané vozidlo použít. Po nalezení správného nástroje vyšroubujte zapalovací svíčky a odstraňte je.
Optimální je nainstalovat nové komponenty rovnou následně. Postupujte stejně jako při demontáži, avšak v opačném pořadí. V případě zapalovacích cívek se ujistěte, že jste k příslušné cívce přiřadili správný konektor, a také opět nasaďte všechny kryty na svá původní místa.
Užitečné video k danému tématu:
Top 5 chyb při výměně zapalovacích svíček
TOP produkty na toto téma: