Obsah
Stěrače: kompletní průvodce provozem a výměnou stěračů
Aby se zaručilo, že řidič bude vidět na cestu bez ohledu na počasí, má každé moderní auto k dispozici stěrače. Určeny jsou hlavně k odstraňování špíny, sněhu a vody z ostřikovačů z povrchu čelního skla. Jelikož bezpečnost jízdy přímo závisí na čistotě čelního skla, jízda s nefunkčními stěrači je zakázána zákony mnoha zemí. Vysvětlíme vám jak se vyhnout předčasnému selhání těchto komponentů a jak obnovit jejich správnou funkčnost.
Jak fungují stěrače
Stěrače jsou aktivační prvky systému čištění čelního skla. Jsou to vlastně pohyblivá ramena s gumovými prvky na svých koncích, které se dotýkají čelního skla a kopírují tvar jeho povrchu. Opačné konce ramen jsou spojeny panty k trapéze, která zaručuje jejich synchronní pohyb. Systém pohání redukční elektromotor napájen přes relé. Provozní režim závisí na poloze spínače, který se nachází v kabině auta.
Při výběru určitého režimu provozu se kontakty v relé zavřou v potřebném okruhu a mechanismus začne pracovat v určené rychlosti. Zároveň je možné používat i ostřikovače čelního skla.
Nejčastější druhy selhání stěračů a jejich příčiny
K určení důvodu selhání komponentu je třeba pozorně sledovat charakter této poruchy. Většina majitelů aut se už setkala se situacemi podobnými těmto:
- Na aktivaci nereaguje ani motorek, ani stěrače. V tomto případě je porucha systému pravděpodobně způsobena poruchou v multifunkčním spínači, poškozených vodičích nebo ve vypálené pojistce.
- Stěrače se nehýbou, ale při aktivaci je slyšet bzučení elektromotoru. Ve většině případů je tato porucha způsobená opotřebením zoubků hnacího hřídele motorku, uvolněním matice na trapéze nebo abrazí drážek na ramenech.
- Stěrače nepracují ve všech režimech. Často to indikuje vypálení cívky relé nebo kontaktů nebo selhal spínač.
- Systém není možné deaktivovat nebo se spontánně aktivuje. V tomto případě mohl nastat zkrat v kontaktech přerušovacího relé nebo na koncovém spínači elektromotoru.
- Ramena stěračů se pohybují příliš pomalu. Důvod může tkvít v zašpinění nebo v přítomnosti rzi na aktivačním prvku nebo na částech motorku. Nahromaděná špína zabraňuje volnému pohybu pohyblivých prvků.
- Zhoršila se kvalita čištění čelního skla. Často se to děje kvůli opotřebení lišt stěračů. Potřeba výměny je indikována i proužky nebo skvrnami na povrchu čelního skla a zašpiněnými místy na čelním skle po procesu stírání.
Odstranění těchto poruch bude vyžadovat výměnu poškozených komponentů. Ve většině případů to bude muset udělat odborník, protože jednotlivé komponenty jsou uložené na těžko dostupných místech. Výjimkou jsou lišty stěračů. Jsou to spotřebitelné prvky, které by se měly vyměňovat v rámci rutinní údržby auta, a může to udělat každý majitel auta.
Jak vyměnit lišty stěračů?
Tyto komponenty se doporučuje vyměňovat jednou za rok. Proces výměny se může lišit podle modelu auta a částečně závisí také na druhu připojení. Samotný proces výměny není náročný. Obvykle je postup následovný:
- Zvedněte rameno stěrače z povrchu čelního skla.
- Stěračem otočte tak, abyste viděli západku nebo svorku.
- Odpojte upevnění a odstraňte poškozený prvek.
- Na jeho místo nainstalujte nový.
Při výměně se ujistěte, že rameno stěrače nepustíte z rukou, protože při nárazu do čelního skla se sklo může poškodit.
Jak se vyhnout potřebě předčasné výměny lišt stěračů?
Někdy je třeba vyměnit lišty stěračů ještě před termínem uvedeným výrobcem auta. Abyste se tomu vyhnuli, dodržte následující doporučení:
- Ujistěte se, že v nádržce ostřikovačů je dostatek čisticí kapaliny: zaschlá špína má výrazné abrazivní účinky na lišty stěračů.
- Z času na čas omyjte lišty stěračů vodou nebo auto šampónem bez laku nebo vosku: písek nahromaděný v drážkách komponentu může tento prvek poškodit a také může na čelním skle zanechat škrábance a praskliny.
- Před aktivací stěračů v zimě vyčistěte z čelního skla sníh a led a ujistěte se, že lišty stěračů nejsou zamrzlé na čelním skle. Jinak se gumička stěračů velmi rychle opotřebuje a existuje zde riziko poškození lišt, ale i ramen a motorku stěračů. Pokud používáte auto na místech, kde je tuhá zima a hodně sněhu, používejte speciální stěrače určené pro zimu. Tyto lišty stěračů mají ochranný kryt, který zabraňuje zamrznutí komponentu.
- Nastavte ramena stěračů tak, aby se lišty stěračů nedostaly při pohybu mimo čelního skla. Jinak by se mohly poškodit oba komponenty i motorek.
- Kupujte si pouze kvalitní vodu do ostřikovačů, která neničí gumové prvky.
- Nenechávejte ramena stěračů ve vertikální poloze příliš dlouho. Může se poškodit pružina a páka, čímž se zničí těsnost spojení mezi lištami stěračů a povrchem čelního skla.
Závěr. Lišty stěračů jsou důležité prvky systému pasivní bezpečnosti vozu. Pokud jsou opotřebované, jízda autem, hlavně během deště nebo sněžení, je velmi nebezpečná. Každý majitel auta by měl kontrolovat stav stěračů, a komponenty vyměnit včas. Naše doporučení vám pomohou při prodloužení životnosti všech komponentů, ale i při jejich samotné výměně.