Obsah
Tlumiče pérování: druhy a cena výměny
Aby vozidla dokázala nejen jezdit po zrcadlově hladkých silnicích, ale aby byla rovněž schopna při plném naložení přejíždět nerovnosti na vozovce, jsou nutné tlumicí prvky. Ty se u automobilů nacházejí v zavěšení kol v podobě tlumičů nárazů čili tlumičů pérování. Aby se předešlo značnému poškození podvozku nebo úrazům cestujících, musí tyto součástky vždy bezchybně fungovat. Dále si přečtěte, jak vlastně fungují, jak rozpoznat případnou závadu a co dalšího je kromě toho důležité o nich vědět.
Jaké existují typy tlumičů a jak fungují?
V zásadě se dělí tlumiče podle typu konstrukce a působení síly. Na tom, zda se jedná o zadní nebo přední tlumiče pérování, nezáleží. Podívejme se tedy nejprve na možné odlišnosti v konstrukci těchto zařízení. Přesněji řečeno jde o použité tlumicí médium. To může být buď jen čistá kapalina (tzv. kapalinové či olejové tlumiče), nebo kombinace kapaliny a plynu (jako v případě plynokapalinových tlumičů).
Jak vyplývá již z názvů jednotlivých typů, hlavní rozdíly spočívají v tom, jakým způsobem se tlumicího účinku dosahuje. Tlumič se v podstatě skládá z pláště obklopené pružinou. V průřezu této součástky lze vidět pracovní komoru, která je naplněna kapalinou. Při působení síly tlačí pístnice na tuto kapalinu a vytlačuje ji tak přes malé otvory a drážky do takzvaného vyrovnávacího prostoru. Tímto způsobem se dosáhne tlumicího účinku a zpomalí se jinak prudký pohyb po svislé ose.
U součástek na kapalinové bázi je vyrovnávací prostor vyplněn pouze vzduchem. Ten klade při vstupu kapaliny odpor a tím odvádí energii působící síly.
V případě tlumičů naplněných inertním plynem, tj. plynem s velmi nízkou reaktivitou, plyn nahrazuje vzduch ve vnější komoře. To má velkou výhodu z toho důvodu, že tyto plyny nezpůsobují pěnění kapaliny, čímž se znatelně prodlužuje životnost tlumičů pérování. Avšak tento způsob konstrukce je také spojen se značným nárůstem ceny.
Kromě toho lze tlumiče rozdělit na jednočinné a dvojčinné. To slouží k rozlišení, zda jsou kmitání tlumena pouze v jednom směru (jednočinné), nebo v obou směrech (dvojčinné), tj. v obou směrech pohybu pístnice. Pokud potřebujete například tlumiče pro svou Škodu Octavia 1, můžete si v online obchodě snadno porovnat různá provedení a jejich ceny.
Podle čeho poznám, že jsou tlumiče poškozené?
Zda je poškozeno například horní uložení tlumičů, nebo i hned celé zavěšení, můžete snadno zjistit sami podle několika jednoduchých kroků. Jedním ze způsobů je postavit se na přední nebo zadní stranu vozu a zatlačit na příslušnou nápravu. Vůz by měl kontrolovaně klesnout dolů a následně se samočinně vrátit do rovnovážné polohy. Neměly by se ozývat skřípavé ani vrzavé zvuky, pohyb nesmí být ani trhavý ani neřízený.
Některé jevy však můžete pozorovat i během jízdy, pokud máte podezření, že s tlumiči není něco v pořádku. Jestliže jsou součástky vadné, lehce si můžete všimnout kolísavého řízení, divného chování v zatáčkách, zřetelného hluku zpod auta nebo nepříjemného pocitu při přejíždění hrbolů. Pokud máte jisté pochybnosti, obraťte se raději na mechanika a nechte si svůj vůz odborně zkontrolovat na možné závady.
Jak na výměnu tlumičů?
Poškozené nebo selhávající tlumiče nejsou žádná legrace a měly by být co nejdříve vyměněny za nové. Experti doporučují výměnu nejpozději po ujetí 60 až 80 000 kilometrů. Ve většině případů se oprava z hlediska nákladů sotva vyplatí, jelikož životnost tlumičů nelze podstatně prodloužit. Samozřejmě je vždy nezbytná náhrada na obou stranách nápravy naráz, vždyť jedině tak lze dosáhnout rovnocenného tlumicího výkonu.
Vlastníte-li potřebné nářadí na opravu tlumičů a máte-li odpovídající znalosti a zručnost, jsou na našem webu k dispozici online videa, která vám pomohou vyměnit díly i svépomocí. Nejedná se však o práci příliš snadnou a navíc potenciálně nebezpečnou, takže když máte pochyby, bude vhodnější poradit se s odborníkem v autodílně. Ušetřete na náhradních autodílech online a v obtížných případech přenechte práci profesionálům.
Užitečná videa k danému tématu:
5 znaků opotřebení tlumičů
TOP 5 chyb při výměně tlumičů
TOP produkty na toto téma: