Plus
Vyzkoušejte prémiový účet
0   Položek
#
0,00 CZK
Váš košík je prázdný

Rychlostní index pneu

Vyhledávání pneumatik podle velikosti
Vyberte si správnou velikost Pneu
205 / 55 R15
Sezóna
Všechny
Hledat

Jak si vybrat pneumatiky podle rychlostního indexu

Jeden z hlavních parametrů, který je třeba zohlednit při výběru pneumatik, je tzv. rychlostní index, který indikuje maximální rychlost, při které je pneumatika ještě schopna odolat kladené zátěži. Vyznačen je na bočnici pneumatiky. Toto označení je umístěno v blízkosti čísla, které indikuje zátěžový index. V tomto článku vám řekneme, co tato označení znamenají. Vyberte si rychlostní index v souladu s podmínkami používání vašeho vozidla.

Rychlostní indexy pneumatik
Rychlostní index Rychlost, km/h
Q160
R170
S180
T190
U200
H210
VR210
V240
Z, ZR> 240
W270
Y300

V obchodech najdete i pneumatiky s jinými rychlostními indexy. Například existují produkty s označením B, D, E, F, a G, které lze použít v rychlostech od 50 do 90 km/h. Tyto pneumatiky se většinou instalují na speciální vozidla.

Rozdíly v rychlostních indexech pro zimní a letní pneumatiky

Zimní pneumatiky jsou obecně vyráběny pro klidnější jízdu: kluzké a zledovatělé cesty nejsou vhodné na závody. Většinou mají tyto pneumatiky označení indexu R, S, nebo T. Produkty s indexem Q lze vidět jen zřídka. Dražší pneumatiky mohou mít rychlostní index H.

Letní pneumatiky jsou většinou určeny pro vyšší rychlost, a jejich rychlostní index je většinou H, V, W, nebo Y. Existují však i pneumatiky s rychlostními indexy S, T nebo i Q. Obvykle se instalují na SUV, kde je zátěžový index důležitější než rychlostní index.

Také existuje přímé spojení mezi rychlostním indexem pneumatik a výškou jejich bočnice. Čím je vyšší, na tím nižší rychlost je pneumatiky určena. Vysvětlit se to může tím, že pneumatiky s vyššími bočnicemi jsou více náchylné na deformaci, proto nejsou vhodné pro rychlou jízdu.

4 tipy k výběru a používání pneumatik

  1. Při nákupu letních pneumatik si zvolte produkty se stejným rychlostním indexem, jaké mají i vaše standardní pneumatiky, nebo vyšším. Co se týče zimních pneumatik, vybrat si můžete rychlostní index nižší, než je maximální rychlost vašeho vozidla.
  2. Pokud si vyberete pneumatiky s rychlostním indexem nižším, než mají vaše standardní pneumatiky, tato hodnota by měla být asi o 15% vyšší než rychlost, při které obvykle jezdíte. Pokud máte instalované takové pneumatiky, zohledněte následující: v některých zemích je nutné, abyste měli nalepenou nálepku s rychlostním indexem v blízkosti zorného pole řidiče. Nikdy nepřekročte tento rychlostní limit.
  3. Nákup pneumatik se zbytečně vysokým rychlostním indexem je zbytečný. Obvykle jsou tvrdší než standardní pneumatiky, což má negativní vliv na pohodlí během jízdy.
  4. Pneumatiky na stejné nápravě musí mít stejný rychlostní index. Pneumatiky určené pro vysoké rychlosti jsou vyrobeny z tvrdší gumové směsi. Rozdíl v tvrdosti pneumatik může vést k narušení ovladatelnosti vozu. Auto začne táhnout do jedné strany.

Bestsellery

Přejít na výběr pneumatik prémiových značek