Obsah
Jak prodloužit životnost vašich pneumatik
U životnosti pneumatik záleží na jejich technických vlastnostech a provozních podmínkách. I když vlastník automobilu nemůže ovlivnit technické vlastnosti dané výrobcem, může ale zabránit dřívějšímu opotřebení pneumatik změnou jejich provozních podmínek. V tomto článku napíšeme o opatřeních, která by měla být přijata.
Proč se pneumatiky předčasně opotřebovávají
1. Vysoká jízdní rychlost. Překročení rychlosti určené výrobcem pneumatik má za důsledek jejich přehřátí a někdy k úplnou ztrátu tlaku. Při přejíždění překážky ve vysoké rychlosti je síla nárazu daleko vyšší než během pomalejší jízdy. Tímto způsobem se výrazně zvyšuje riziko poničení závitu kabelu a to vede k nevyvážení kola a poškození prvků zavěšení kol. Překročení přípustného zatížení vede k podobným výsledkům.
2. Agresivní styl jízdy. Ostrý rozjezd a brzdění má za důsledek silné opotřebení dezénu. Při zatáčení ve vysoké rychlosti se vnější část pneumatiky více opotřebovává. Během nouzového brzdění se zablokovaným kolem se opotřebovává styčná plocha pneumatiky s povrchem vozovky.
3. Špatný tlak v pneumatikách. Dle statistik se pneumatiky s tlakem o 40% nižším než doporučeným opotřebovávají o 60% rychleji. Rychleji se přehřejí, což sníží účinek brzd a jejich odolnost proti opotřebení. A navíc se stávají měkčími, což má za důsledek zvýšenou spotřebu paliva a negativní vliv na chování vozidla. V takovém případě jsou okraje dezénu více vystaveny opotřebení. Příliš vysoký tlak zapřičiňuje zúžení kontaktní plochy a zvýšení brzdné dráhy. V tomto případě se střední část dezénu opotřebovává.
4. Neshoda s klimatickými podmínkami při provozu vozidla. Při výrobě zimních pneumatik byl použit měkký materiál a tedy výrazně podléhají otěru. Letní pneumatiky mají volnou pružnost při nízkých teplotách, což značně navyšuje riziko protržení pneumatiky v případě defektu.
5. Nevyváženost kola. Kvůli nerovnoměrnému otáčení kola se může pneumatika v jednotlivých místech opotřebovat po celém povrchu dezénu.
6. Vyosení kola. Snižuje životnost o 15-30%. Může to být definováno jednostranným opotřebením pneumatik.
6 tipů k prevenci předčasného opotřebení pneumatik
1. Kontrolujte pravidelně tlak v pneumatikách. Většinou je značení přípustného rozsahu tlaku uvedeno výrobcem pneumatiky na její boční stěně. Technická dokumentace vozidla rovněž uvádí specifické vlastnosti stanovené dle modelu vozidla a určeného zatížení. Aby údaje odpovídaly, obvykle stačí zvolit průměrnou hodnotu a udržovat tlak v pneumatikách na dostatečné úrovni. V průměru jednou za dva týdny se doporučuje zkontrolovat, jestli jsou pneumatiky ploché.
2. Zkontrolujte geometrii kol. Narušení geometrie odpružení bývá běžně indikováno nepřímými příznaky, jako je podivný zvuk při jízdě, těžší manipulace s autem, zpožděné reakce na řízení, tahání na jednu stranu a nerovnoměrné opotřebení pneumatik. Pozorujete-li tyto příznaky, obraťte se ihned na specialisty pro odstranění poruchy.
3. Vyvažte kola každou sezónu nebo každých 15.000 km. Nevyváženost kola má za následek nejen předčasné opotřebení dezénu, ale také poškození prvků zavěšení. Když při jízdě zjistíte divné vibrace, kontaktujte specialisty servisu pneumatik pro vyvážení kol.
4. Před uskladněním vašeho auta na delší období zvyšte tlak v pneumatikách. Jestliže budete držet váš automobil mimo provoz po dlouhou dobu, mohou se na povrchu dezénu objevit ploché body, které mohou při jízdě způsobovat kolísání kola. Aby se tomu zabránilo, nahustěte pneumatiku na maximální přípustnou úroveň.
5. Vzdejte se agresivní jízdy. Poklidná jízda a jemné zrychlování a brzdění značně pomůže k zabránění předčasného opotřebení pneumatik.
6. Vyměňte sezónní pneumatiky včas. Zimní pneumatiky jsou určeny k provozu v teplotách +7 °C a nižších, letní pneumatiky jsou určeny do teplot +7 °C a vyšších. Jestliže průměrná denní teplota zůstane během jednoho týdne na určité úrovni, vyměňte pneumatiky.
Jak uskladnit pneumatiky mezi sezónami
Pneumatiky vozidel mají danou životnost, kterou není doporučeno překročit. Je to většinou 5-7 let. Pneumatiky ale mohou ztratit své původní vlastnosti dříve, pokud je budete skladovat nesprávně.
Aby se tomu předešlo, dodržujte 5 jednoduchých pravidel:
1. Na místě, kde skladujete své pneumatiky, byste měli udržovat stálou teplotu v optimálním rozsahu. Nejlepší volba je 15 °C. Pokud se zvýší nad + 25 °C nebo sníží na méně než 0 °C, změní guma své vlastnosti.
2. Je důležité zabránit značným výkyvům vlhkosti, udržujte ji v rozsahu 50-80%. Můžete k tomu využít speciální vzduchotěsné pytle.
3. Venkovní uskladnění pneumatik je dovoleno, pokud nepřekročíte období delší než jeden měsíc. Pneumatiky musí být chráněné před přímým sluncem, vlhkostí a nečistotami.
4. Pneumatiky musí být umístěné dále od tepelných zdrojů, olejů nebo rozpouštědel. Zářivky či jiné zdroje produkující ozón jsou rovněž zakázané.
5. Pneumatiky na kotoučích můžete uskladnit horizontálně či pověsit. Pneumatiky bez kotoučů uložte ve svislé poloze. Je dobré je jednou za 4 týdny otočit. Věšet pneumatiky bez kotoučů nebo je skladovat na hromadě je zakázáno.
Závěr
Pokud se budete držet doporučení výrobce autodílů, sledovat stav prvků zavěšení a vzdáte se agresivního stylu jízdy, můžete výrazně prodloužit životnost pneumatik. Nejen že tím ušetříte za nákup nové sady pneumatik, ale zlepšíte i komfort a bezpečnost. Nakupte perfektní kvalitní pneumatiky v online obchodě AutoDoc, sledujte naše rady a životnost vašich pneumatik bude tak dlouhá, jak je to jen možné.
Užitečná videa k danému tématu: