• SHOP
  • CLUB
Vyzkoušejte prémiový účet
0
Moje garáž
Přidat vozidlo
0
Položek #29-3184
0,00 CZK
Váš košík je prázdný

Motor automobilu

Motory D3, D4 a D5: co to znamená a jaké jsou jejich výkonové parametry

U motorů D3, D4 a D5 se jedná o přeplňované vznětové pohonné jednotky se systémem vstřikování paliva common rail, které se montují do vozů značky Volvo. Poprvé se objevily v roce 2001. Dnes se tyto motory využívají ve většině modelů dané značky. Vyznačují se přitom vysokým výkonem a spolehlivostí. Pracují s minimální hlučností, snadno se udržují a pomáhají snižovat spotřebu paliva.

Dozvědět se víc

Jaký je nejlepší motorový olej: Top 10 značek a produkty roku 2024

Zásadní podmínkou pro správný a hladký chod vašeho motoru je pravidelná výměna motorového oleje a zajištění toho, aby nový olej, který do motoru naléváte, byl tím nejkvalitnějším, který můžete dostat. Olej promazává vnitřní motora autodíly, čímž zabraňuje vzájemnému obrušování pohyblivých částí a tím pádem i jejich poškození, a zároveň jej udržuje chladný, takže se nepřehřívá.

Dozvědět se víc

Brzdy auta

Výměna brzdové kapaliny: intervaly, jak dlouho trvá a cena výměny

Výměna provozních kapalin patří k běžné rutině každého řidiče. Ať už se jedná o tekutinu do stěračů, motorový olej do auta nebo zcela banálně o naftu či benzin. Existuje ovšem médium, které je pro vozidlo přinejmenším stejně důležité, a přesto ho mnozí přehlížejí nebo o nutnosti jeho výměny ani nevědí. Řeč je o brzdové kapalině, známé též jako brzdovka, a v následujících odstavcích se podíváme na to, proč a kdy byste ji měli měnit.

Dozvědět se víc

Brzdové destičky kdy je třeba je vyměnit a jak dlouho to trvá

Pravidelná a náležitá péče o náš vůz a jeho jednotlivé součásti by sice měla být samozřejmostí, ale pro některé díly to platí dvojnásob. Mezi tyto mimořádně důležité součástky patří bezpochyby i brzdové destičky. A vzhledem k tomu, že je zvenčí není vidět a je jejich kontrola a výměna poměrně jednoduchou záležitostí, si v tomto článku přiblížíme, co byste o těchto komponentech měli vědět.

Dozvědět se víc

Tipy

Vyplatí se vylepšení mezichladiče?

Mezichladiče auta jsou sice schopny vdechnout motoru s turbodmychadlem nový život, ale možná vám nepřinesou takový nárůst výkonu, o jakém sníte.

Dozvědět se víc

Jak vybrat a doplnit chladicí kapalinu v autě

Automobilové motory jsou často vystaveny extrémním teplotním podmínkám: jak vysokému horku, tak i mrazivému chladu. Oba extrémy mohou mít pro blok motoru a jednotlivé komponenty závažné následky. Z toho důvodu je důležité se vždy ujistit, že hladina tzv. chladicí kapaliny je ve správném rozmezí. V následujícím článku si objasníme, jak vlastně takové směsi fungují, které druhy existují a čemu byste ještě měli věnovat svou pozornost.

Dozvědět se víc

Elektřina v autě

Jak poznat vadný alternátor a jak funguje

Aby se velké množství kinetické energie vznikající během jízdy jen tak neztrácelo, existuje ve vozidlech celá řada zařízení, která ji využívají. Jedním z těchto zařízení je tzv. alternátor. Ten zajišťuje přeměnu mechanické energie na elektřinu, kterou pak lze uplatnit kdekoli ve voze. Co když ale máte podezření, že může být poškozený? Pro tento případ jsme pro vás sepsali vysvětlující článek, který vám pomůže lépe porozumět jak funkci, tak i možným příznakům závady.

Dozvědět se víc

Autoalarm: jak funguje a jak ho propojit s autem

Zabezpečovací zařízení, jež byla účinná ještě před deseti lety, jsou v dnešní době zastaralá a inteligentní zloději je dokážou mnohdy zcela snadno překonat. Budeme se proto v následujících několika odstavcích zabývat tím, jak moderní alarmy do auta fungují, s jakými potížemi se můžete setkat a kam přesně byste zařízení měli v autě umístit.

Dozvědět se víc

Oblíbené autodíly

Stabilizátor: co to je a k čemu slouží?

Ke stabilní a spolehlivé jízdě je zapotřebí mnohem více než jen správné pneumatiky. Je třeba tlumit vibrace a chvění, udržet vozidlo rovně na vozovce a neztratit kontrolu nad ním ani v zatáčkách nebo na nerovném povrchu. To vše a ještě více má na starosti poměrně nenápadná součástka, které se bude věnovat následující článek. Při dalším čtení se dozvíte informace o její konstrukci, principu fungování a příznacích možného poškození.

Dozvědět se víc

Posilovače řízení: druhy, možné poruchy a oprava

Před nástupem serva bylo třeba při průjezdu zatáčkou nebo během parkování vynaložit značnou sílu. V současné době však posilovače řízení tvoří natolik neodmyslitelnou součást základní výbavy každého vozidla, že není třeba se o nich zvlášť zmiňovat. Přesto, anebo právě proto, se v tomto článku chceme blíže podívat na to, jak přesně takový mechanismus funguje a jak nám usnadňuje každodenní život za volantem.

Dozvědět se víc

Převodovka automobilu

Jak se pozná vadná spojka v autě a kolik stojí výměna

Spojka je jak v přeneseném, tak i ve faktickém smyslu slova klíčovou součástí automobilu, která je srdcem jeho mechanismu a pro jeho celkové fungování nepostradatelná. V následujícím článku se dozvíte, jak rozpoznat porouchanou spojku a kolik budete zhruba muset zaplatit za nový díl.

Dozvědět se víc

Jak poznat vadný homokinetický kloub?

Takzvaný homokinetický kloub nese název, který zní složitěji, než jaká je jeho skutečná podstata. Jedná se o součástku k přenosu síly využívanou ve chvíli, kdy se stýkají dva hřídele. Jeho porucha může vést k vážnému poškození hnacího ústrojí vozidla, proto se v následujícím textu blíže seznámíme s nejdůležitějšími informacemi o tomto komponentu a také s tím, jak lze závadu včas rozpoznat.

Dozvědět se víc

Slovník

Hybrid vs plug-in hybrid – v čem je rozdíl

Automobilový trh je v současnosti rozmanitější než kdykoli předtím. Kromě dobře známých spalovacích motorů se všemi jejich charakteristikami existují i vozidla s alternativními způsoby pohonu. Mezi nimi samozřejmě najdeme i elektromobily ve všemožných provedeních. A aby situace byla ještě o něco složitější, nechybějí ani takové vozy, které se pohybují na pomezí spalovacího a elektrického motoru. Dnes se proto chceme důkladněji podívat na dva z nich a přiblížit si jejich odlišnosti a společné vlastnosti.

Dozvědět se víc

Airbag

Airbag (bezpečnostní airbag) je prvek systému pasivní bezpečnosti určený na minimalizaci rizik v případě nehody.

Dozvědět se víc

Klimatizace auta

Novinky

V Německu se otevírá první automatizovaná parkovací stanice

Tuto službu najdete v muzeu Mercedes-Benz ve městě Stuttgart. Je to společný projekt německých skupin Daimler a Bosch. Auta se zaparkují sama, bez zásahu člověka: řidič musí pouze aktivovat proces prostřednictvím příslušné aplikace ve svém smartphonu. Auto se řidiči vrátí stejným způsobem.

Dozvědět se víc

Proč diesel ztrácí v Evropě svou popularitu

Dnes můžeme v Evropě vidět výrazné snížení poptávky po dieselových autech a očekává se, že tento trend bude v příštích letech pokračovat. Pojďme si tedy všechno pěkně vysvětlit.

Dozvědět se víc

Diagnostika

Infografika

VW Golf IV: silné stránky

Volkswagen Golf IV je jedno z celosvětově nejoblíbenějších aut. Tato generace se začala vyrábět v roku 1997. Auto se vyrábělo v čtyřech verzích: kombi, kabriolet, 3- a 5- dveřový hatchback. Hatchback je typický množstvím výhod, které ocenilo obrovské množství evropských majitelů aut.

Dozvědět se víc
Přihlásit se novinek

Pro získání nejnovějších novinek a tipů prosím zadejte vaši emailovou adresu: