• SHOP
  • PARTNERS
  • CLUB
Vyzkoušejte prémiový účet
0
Moje garáž
Přidat vozidlo
0
Položek #87-9306
0,00 CZK
Váš košík je prázdný

Motor automobilu

Systém mazání motoru: jak to funguje

Ať už jsou zkušenosti s automobily jakékoli, každému je určitě známo, že motor je třeba mazat. Kromě její lubrikační vlastnosti byste však o této viskózní kapalině uvnitř vašeho motoru měli vědět ještě něco víc. Vždyť právě výměna oleje nebo těsnicích kroužků a filtrů patří k těm běžným údržbářským úkonům, které dříve či později postihnou každého motoristu a u nichž se rozhodně vyplatí, abyste si je zvládli provést sami. Podívejme se tedy trochu detailněji na mazací systém auta.

Dozvědět se víc

Výměna oleje - intervaly, cena a užitečné informace

Z těchto důvodů si chceme v tomto článku podrobněji objasnit, v jakých intervalech má smysl mazivo měnit, jaké náklady lze při tom očekávat a co dalšího je třeba o tomto „tekutém zlatu“ vědět.

Dozvědět se víc

Brzdy auta

Brzdové destičky kdy je třeba je vyměnit a jak dlouho to trvá

Pravidelná a náležitá péče o náš vůz a jeho jednotlivé součásti by sice měla být samozřejmostí, ale pro některé díly to platí dvojnásob. Mezi tyto mimořádně důležité součástky patří bezpochyby i brzdové destičky. A vzhledem k tomu, že je zvenčí není vidět a je jejich kontrola a výměna poměrně jednoduchou záležitostí, si v tomto článku přiblížíme, co byste o těchto komponentech měli vědět.

Dozvědět se víc

ABS

ABS (protiblokovací systém brzd) je systém, který zabraňuje celkovému zablokování kola vozu při prudkém brzdění.

Dozvědět se víc

Tipy

Jak odstranit smůlu z auta

Jaro a léto patří i u nadšenců do aut k těm nejoblíbenějším ročním obdobím. Nejenže častěji svítí slunce a teploty příjemně šplhají nahoru, navíc je i řízení vlastního vozu o poznání zábavnější. Jestliže však na podzim a v zimě je velkým zdrojem starostí bláto, sníh a rez, pak v teplejších měsících roku trápí auto zcela jiné věci: ptačí trus, hmyz a samozřejmě lepkavá smůla ze stromů. V následujících řádcích se dozvíte, jak se této nepříjemné špíny z laku šetrně zbavit.

Dozvědět se víc

Špatné svíčky v autě: jak poznat, interval výměny a cena

Zapalovací svíčky představují pro spoustu motoristů ztělesnění relativně jednoduché opravy na vlastním voze, při které se zároveň dá leccos naučit. A pravdou je, že tyto drobné součástky není těžké pochopit a i začínající řidiči je dokážou vyměnit zcela bez problémů sami.

Dozvědět se víc

Oblíbené autodíly

Jak vybrat a doplnit chladicí kapalinu v autě

Automobilové motory jsou často vystaveny extrémním teplotním podmínkám: jak vysokému horku, tak i mrazivému chladu. Oba extrémy mohou mít pro blok motoru a jednotlivé komponenty závažné následky. Z toho důvodu je důležité se vždy ujistit, že hladina tzv. chladicí kapaliny je ve správném rozmezí. V následujícím článku si objasníme, jak vlastně takové směsi fungují, které druhy existují a čemu byste ještě měli věnovat svou pozornost.

Dozvědět se víc

Jak poznat špatné těsnění hlavy válce a jaké jsou náklady na výměnu

Předmětem tohoto článku je těsnění, které hraje v automobilu nesrovnatelně důležitou roli. Těsnění pod hlavou, známé také jako těsnění hlavy válců, odděluje blok motoru od hlavy válců a plní mimo to řadu dalších úkolů. Na tyto funkce, příznaky závad a náklady na následnou opravu se podíváme podrobněji v následujícím textu.

Dozvědět se víc

Slovník

Autoalarm: jak funguje a jak ho propojit s autem

Zabezpečovací zařízení, jež byla účinná ještě před deseti lety, jsou v dnešní době zastaralá a inteligentní zloději je dokážou mnohdy zcela snadno překonat. Budeme se proto v následujících několika odstavcích zabývat tím, jak moderní alarmy do auta fungují, s jakými potížemi se můžete setkat a kam přesně byste zařízení měli v autě umístit.

Dozvědět se víc

Co je to elektrické turbo do auta: výhody a nevýhody

Kdo by si to někdy nepřál: Toužíte po tom, aby vaše o něco starší (nebo i zbrusu nové) auto mělo poněkud vyšší výkon, ale nechcete utrácet tisíce korun za komplikovanou přestavbu nebo se dlouhé dny trápit v domácí dílně? A co třeba elektrické turbodmychadlo, které lze jednoduše namontovat před sací potrubí a pohánět baterií? Zní to celkem snadno a logicky, avšak tato zařízení přinášejí svá úskalí. Podívejme se proto, co je na takových turbokompresorech výhodné a co je méně příznivé.

Dozvědět se víc

Novinky

Proč diesel ztrácí v Evropě svou popularitu

Dnes můžeme v Evropě vidět výrazné snížení poptávky po dieselových autech a očekává se, že tento trend bude v příštích letech pokračovat. Pojďme si tedy všechno pěkně vysvětlit.

Dozvědět se víc

Jaguar poprvé v historii vyhrál soutěž Evropské auto roku

Vítěz soutěže Auto roku byl vyhlášen v Ženevě. Pro rok 2019 je to elektrický crossover Jaguar I-Pace. Stalo se to poprvé, že auto od tohoto britského výrobce získalo v rámci této soutěže první místo.

Dozvědět se víc

Diagnostika

Infografika

Výstražná světla indikující aktivaci různých systémů

Moderní auta jsou vybavena množstvím elektronických systémů, a každý z nich má své varovné indikátory. Celkově je v autě více než sto indikačních symbolů. Zde si o nich popovídáme o něco podrobněji. Začneme označeními indikujícími, zda je systém zapnutý nebo vypnutý.

Dozvědět se víc

Počet nových aut prodaných za 20 let

Máme pro vás zajímavé informační obrázky, na kterých uvidíte, jaké druhy karoserií byly oblíbené v západoevropských zemích v letech 1998 až 2017. Například zde můžeme pozorovat následující trend: poptávka po sedanech v Evropě klesla. Každým rokem se v Evropě zaregistruje méně a méně aut s tímto druhem karoserie: za posledních 20 let klesl jejich procentuální počet z celkového počtu nově registrovaných aut ze 76 na 46.

Dozvědět se víc
Přihlásit se novinek

Pro získání nejnovějších novinek a tipů prosím zadejte vaši emailovou adresu: