Plus
Vyzkoušejte prémiový účet
0   Položek
#
0,00 CZK
Váš košík je prázdný

Pneu s hroty

Vyhledávání pneumatik podle velikosti
Vyberte si správnou velikost Pneu
205 / 55 R15
Sezóna
Všechny
Hledat

Pneumatiky s hroty: vlastnosti a druhy

Při jízdě na ledě je riziko smyku několikanásobně vyšší. Řidič může často zcela ztratit kontrolu nad vozidlem. Pneumatiky s hroty vám pomohou zabránit takovéto nechtěné situaci. V tomto článku vám řekneme něco o druzích těchto pneumatik, jejich výhodách a nevýhodách.

Proč je v některých zemích zakázáno používat pneumatiky s hroty

První pneumatiky s hroty na světě se objevily v 60. letech 20. století. Vyrobila je společnost Michelin, která dříve představila i technologii drážkování profilu pneumatik. Tyto pneumatiky zaručovaly dokonalou přilnavost na kluzkých cestách. Již v roce 1975 byly však tyto pneumatiky zakázány v některých evropských zemích. Důvodem byly drážky vytvořeny hroty na asfaltových cestách. Vytvoření těchto drážek zvyšovalo riziko smyku na vodě, které bylo a pořád i je vážným problémem v mnoha evropských zemích s mírnými zimami.

Dnes je používání pneumatik s hroty zakázáno v těchto zemích: Černá Hora, Chorvatsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Bulharsko, Nizozemsko, Německo (s výjimkou obcí v blízkosti hranic s Rakouskem), Česko, Maďarsko, Rumunsko, Polsko a Portugalsko.

Ježdění s pneumatikami s hroty je v zimě povoleno v Rakousku, Albánii, Belgii, Norsku, Estonsku, Finsku, Dánsku, Lotyšsku, Litvě, Lucembursku, Francii, ve Velké Británii, na Islandu, ve Španělsku, Itálii, Švédsku, Irsku a ve Švýcarsku. Mnoho z těchto zemí však má vlastní nařízení ohledně používání pneumatik s hroty. Například, v severských zemích existuje zákon, který omezuje maximální počet hrotů na pneumatice na 50 na metr obvodu. V Rakousku se pneumatiky s hroty mohou používat pouze od 1. října do 31. května na autech do 3,5 tuny při současném omezení jejich rychlosti do 100 km/h na dálnicích a do 80 km/h na ostatních silnicích. V Belgii jsou hroty povoleny od 1. listopadu do 31. března při současných přísnějších rychlostních limitech: do 90 km/h na dálnicích a do 60 km/h na jiných silnicích.

Druhy pneumatik s hroty

  • S hroty z výroby. Tyto hroty jsou instalovány přímo v továrně. Pneumatiky jsou odolné, spolehlivé a trvanlivé. Jsou však drahé. Kromě toho je zakázáno používat je bez hrotů.
  • S namontovatelnými hroty. Tyto pneumatiky jsou dodávány bez hrotů, ale mají montážní pozice k jejich instalaci. Tyto produkty jsou levnější. Jsou méně účinné než první uvedený typ. Instalace hrotů se provede v pneuservisu. Podle potřeby se tyto hroty mohou odinstalovat.

Výhody a nevýhody pneumatik s hroty

Hlavní výhodou pneumatik s hroty je dokonalá přilnavost na ledu nebo zasněžené silnici. Jejich používáním se zabrání protáčení kol, zaručí se lepší akcelerace, a kromě toho přispívají ke zkrácení brzdné dráhy.

Pneumatiky s hroty mají však horší přilnavost na asfaltu než běžné pneumatiky, zejména, když je mokro. Jsou poměrně drahé a rychleji se opotřebují. Tyto pneumatiky jsou poměrně hlučné při jízdě na asfaltu a méně pohodlné než pneumatiky bez hrotů.

Oblíbené modely pneumatik s hroty

  • Michelin X-Ice North 4. Tyto pneumatiky mají více než 250 ocelových hrotů se speciálním tvarem, které jsou instalovány podle speciálního vzorce, který zaručuje dokonalou přilnavost při jízdě na kluzkém povrchu. Směrový vzor běhounu poskytuje výborný výkon při jízdě na suchém i mokrém asfaltu.
  • Nokian Hakkapeliitta LT3. Jsou to pneumatiky pro lehká nákladní auta. Jejich hroty jsou vyrobeny z nerezavějící oceli a jsou typické vysokou odolností vůči korozi. Vzor běhounu se širokými drážkami zaručuje okamžité odvádění vody a sněhu z kontaktní plochy, čímž se zlepšují vlastnosti přilnavosti pneumatiky.
  • Cooper Weather-Master WSC.Tyto pneumatiky jsou určeny pro SUV. Pracují tiše a jsou účinné na kluzkém i suchém povrchu. Jsou odolné a mají velmi dlouhou životnost.

Bestsellery

Přejít na výběr pneumatik prémiových značek