Plus
Vyzkoušejte prémiový účet
0   Položek
#
0,00 CZK
Váš košík je prázdný

Kalkulačka pneumatík

Vyhledávání pneumatik podle velikosti
Vyberte si správnou velikost Pneu
205 / 55 R15
Sezóna
Všechny
Hledat

Vše o kalkulačce na pneumatiky

Chcete vylepšit ovladatelnost vašeho auta a jeho stabilitu na kluzkých cestách? Nebo chcete, aby byla jízda hladší a jemnější? Nemusíte dělat žádné velké úpravy v systému zavěšení kol. Většinou stačí pouze upravit jízdní vlastnosti vašeho auta a vybavit ho pneumatikami s jinou velikostí. V tomto článku vám řekneme něco o vylepšeních, které můžete dosáhnout díky tuningu, a vysvětlíme vám, proč potřebujete kalkulačku na pneumatiky a jak ji používat.

Klíčové parametry pro vzájemnou zaměnitelnost pneumatik

  • Šířka pneumatik. Určuje velikost kontaktní plochy pneumatiky, a tedy i její vlastnosti přilnavosti. Auta se širšími pneumatikami jsou stabilnější na suchých asfaltových cestách. Širší pneumatiky přispívají ke zkrácení brzdné dráhy, minimalizují riziko přetáčení kol při rychlém rozjezdu. Kromě toho však může širší běhoun narušit ovladatelnost auta a zvýšit spotřebu paliva, a sníží se i rychlost, při které se může objevit smyk na vodě (aquaplaning). Auta s úzkými pneumatikami jsou méně náchylné na jízdu v kolejích. Pneumatiky tohoto typu zaručují lepší výkon v terénu a na zasněžených cestách.
  • Výška bočnice. Čím je vyšší, tím lepší tlumící schopnosti má daná pneumatika. Vysoce-profilové pneumatiky dokonale absorbují nárazy a zaručují hladkou a jemnou jízdu. Nízko-profilové pneumatiky zlepšují ovladatelnost, dynamiku a řízení auta. Instalací vysoce-profilových pneumatik bez změny velikosti ráfku kola můžete narušit zobrazování hodnot na ukazateli rychlosti. Vždy se proto ujistěte, zda jsou pneumatiky navzájem zaměnitelné.
  • Průměr ráfku pneumatiky. Souvisí s průměrem ráfku kola. Jako součást tuningu majitelé aut mohou změnit tyto hodnoty instalací pneumatik s větším průměrem, než je standardní průměr. Obvykle je to spojeno s používáním pneumatik s nižšími bočnicemi. Změnou průměru ráfku a výšky bočnice můžete mírně zvýšit nebo snížit světlou výšku vašeho vozidla.Označení na pneumatikách

Dva systémy jednotek se používají k označení velikosti pneumatik: metrický a imperiální systém.

Metrický systém je oblíbený u evropských a asijských výrobců. Podle něj jsou pneumatiky označeny následovně: 265/75 R15, kde 265 je šířka pneumatiky v mm, 75 - výška bočnice jako procento ze šířky pneumatiky, 15 - průměr ráfku v palcích. Písmeno R znamená, že pneumatika je radiální.

Imperiální označení většinou používají američtí výrobci. Příkladem takového označení je: 31×10.5 R15, kde 31 je celkový průměr kola v palcích, 10.5 - šířka běhounu, 15 - průměr ráfku. R také označuje radiální typ pneumatiky.

Proč je potřebná kalkulačka velikosti pneumatiky?

Někdy je poměrně těžké vybrat si správné pneumatiky jako náhradu za standardní pneumatiky. Pokud instalujete příliš široké pneumatiky nebo produkty s příliš vysokými bočnicemi, kola se mohou dostat do kontaktu s podběhy nebo součástkami zavěšení kol. V případě výrazného zvětšení celkového průměru kola se mohou mírně narušit i údaje na měřiči rychlosti. Proto by se celkový průměr kola neměl lišit od standardní hodnoty o více než 5%. Kromě toho je zde omezení i co se týče šířky pneumatiky: měla by korespondovat s hodnotou zálisu (ET) ráfku kola.

Všechny tyto aspekty zohledňuje kalkulačka/konvertor velikosti pneumatik. Stačí pouze zadat základní parametry pneumatik instalovaných na vašem autě do příslušných polí programu, a pak jednoduše kliknout na tlačítko "Vypočítat". Zobrazí se vám seznam pneumatik, které jsou vhodné pro vaše auto.

Kromě toho kalkulačka pneumatik umí konvertovat palce na milimetry, takže do vyhledávacího pole můžete zadat americká označení. Kromě toho můžete použít i tabulku vzájemné zaměnitelnosti pneumatik, no kalkulačka je pohodlnější nástroj.

Bestsellery

Přejít na výběr pneumatik prémiových značek