Obsah
Jaká je minimální hloubka dezénu pro zimní, letní a celoroční pneumatiky
Nasazení nových pneumatik proběhlo bez problémů a nová sezóna může začít. Avšak postupem času se zhoršuje jejich kvalita, zejména se zmenšuje tloušťka povrchu pláště. Ta je ovšem rozhodující pro zajištění dobré přilnavosti k vozovce, a proto existují jisté právní normy, které musí být splněny. Jak konkrétně vypadají a v čem se liší u různých typů pneumatik, se dozvíte, když si přečtete následující řádky.
Proč je stanovena minimální hloubka vzorku?
Kvalitní pneumatiky na auto je zárukou toho, že bez ohledu na povětrnostní podmínky vždy spolehlivě zůstanete na vozovce. Neporušená guma také zajišťuje maximálně krátké brzdné dráhy, dobrou ovladatelnost v zatáčkách a obecně stabilitu a jistotu, která je v mnohdy hektických dopravních situacích nezbytná.
Plášť pneumatiky hraje při zajišťování této bezpečnosti nepochybně důležitou roli. Drážkám a lamelám, které se táhnou napříč povrchem pneu, se říká dezén neboli vzorek a jejich tvar a hloubka pomáhají vypořádat se s obtížnými situacemi na silnici. Můžeme narazit na různé druhy vzorků:
- Směrové dezény: Směrové pneumatiky jsou ideální pro sportovní vozidla, která pravidelně jezdí po mokrých silnicích. Pro tyto pneumatiky platí, že mají obvykle drážky ve tvaru písmene V, které umožňují rychlé vytěsnění vody. Pneumatiky tak poskytují účinnou ochranu proti aquaplaningu a větší stabilitu při přímé jízdě. Tento vzorek běhounu je obzvláště vhodný pro jízdu na zasněženém povrchu nebo na rozbředlém sněhu. Je však třeba dbát na správný směr montáže těchto pneumatik.
- Symetrické dezény: Na rozdíl od směrových lze symetrické pneumatiky nazout v libovolném směru, neboť obě půlky běhounu jsou totožné. Výsledkem je velmi hladký chod a výborná přilnavost k vozovce. Nižší odpor navíc snižuje spotřebu paliva a prodlužuje životnost pneumatiky. Z tohoto důvodu se často používají u užitkových vozidel.
- Asymetrické dezény: Neobvyklá a odlišná konstrukce těchto pneumatik je okamžitě patrná. Vnitřní část běhounu je zodpovědná za odvod vody a chrání před aquaplaningem. Naopak vnější ramena s hrubšími bloky dezénu nabízejí díky vyšší boční tuhosti lepší přilnavost v zatáčkách a na suché vozovce. Tato varianta je vhodná zejména pro sportovní vozy a vozidla, která jsou vystavena zvláště vysokým nárokům.
Co je třeba brát v úvahu v různých ročních obdobích?
Podle toho, jaký je právě měsíc a jaké panuje venku počasí, může být nutné nasadit jiný druh pneumatik. Pokud si například koupíte pneu o rozměru 225/45 R17, bude se jednat buď o letní, nebo zimní typ. V závislosti na sezónní vhodnosti gumy se mění i požadavky na hloubku jejího dezénu. A tyto rozdíly nejsou v žádném případě zanedbatelné:
U letních pneumatik musí hloubka vzorku činit nejméně 1,6 mm. Pro zimní pneumatiky platí výrazně vyšší hodnota, a to minimálně 4 mm. Při příštím přezouvání pneu si tedy raději pořiďte hloubkoměr a také měřič tlaku v pneumatikách automobilů. Vždyť pouze pokud jsou zároveň řádně nahuštěné, lze správně určit i jejich skutečnou hloubku. U celoročních pneumatik je mimochodem období, ve kterém jsou kontrolovány, rozhodujícím měřítkem. Pokud vás tedy dopravní policista zastaví v období od 1. listopadu do 31. března na silnici, měli byste si být jisti, že hloubka vzorku přesahuje 4 mm. V opačném případě vám hrozí finanční pokuta.
Užitečná videa k danému tématu:
Jak si mohu sám/sama vybrat pneumatiky?
3 věci, které je třeba vědět před nákupem letních pneumatik
Sezónní výměna pneumatik
TOP produkty na toto téma: