Plus
Vyzkoušejte prémiový účet
0   Položek
#
0,00 CZK
Váš košík je prázdný

Repasované pneumatiky

Vyhledávání pneumatik podle velikosti
Vyberte si správnou velikost Pneu
205 / 55 R15
Sezóna
Všechny
Hledat

Pneumatiky s obnoveným běhounem: výhody a nevýhody

Pneumatiky top kvality vydrží i několik let. Jsou však poměrně drahé. Dnes mají majitelé aut možnost koupit si pneumatiky s obnoveným běhounem. Vysvětlíme vám, co to vlastně je.

Technologie obnovování běhounu pneumatiky

Dnes si technologii obnovování běhounu pneumatiky osvojilo již mnoho výrobců. Patří mezi ně společnost Michelin a Bridgestone - jedni z lídrů v rámci výroby pneumatik.

Tato technologie se skládá z použití kostry staré pneumatiky, ke které se připevní nový běhoun.

Obvykle se tato obnova provede v několika krocích:

  • Poškozený běhoun se vyřízne ze staré kostry;
  • Vyčištěný povrch se obrousí, aby byl zcela hladký;
  • Poškozená místa se naplní pomocí nástroje na protlačování gumy;
  • Vytvoří se nový běhoun a následně se vulkanizací aplikuje na kostru.

Tento proces se však může lišit podle využité metody obnovy běhounu.

Ne na všech pneumatikách se dá obnovit běhoun. U některých z nich je taková obnova zbytečná. Stav kostry zhodnotí výrobce. Co se týče běhounu, není povoleno, aby na něm bylo více než 5 prasklin do průměru 5 mm se vzájemnou vzdáleností více než 1 cm.

Jak rozliším pneumatiky s obnoveným běhounem od nových pneumatik?

Důvěryhodní výrobci vždy uvádějí konkrétní označení - "Regummerad" nebo "Retread" - na svých pneumatikách s obnoveným běhounem. Všechny pneumatiky procházejí vícenásobným testováním, mají příslušnou dokumentaci a je k nim nabízena záruka.

Pokud se však nečestný výrobce nebo prodejce pokusí zamlčet fakt, že pneumatiky byly repasované, aby je prodal za vyšší cenu, na bočnici se nemusí nacházet žádný nápis. Tyto znaky vám řeknou, zda byla pneumatika repasovaná:

  • Vrstva sazí, malé gumové částice nebo prolínání směsi, které uvidíte na vnitřní straně pneumatiky;
  • Znaky a nápisy označení jsou popraskané.

Výhody a nevýhody pneumatik s obnoveným běhounem

Hlavní výhodou těchto pneumatik je jejich cena. Obvykle se prodávají o 30-50% levněji, než nové pneumatiky. Díky tomu výrazně ušetříte, zejména, pokud jste majitelem nákladních aut, řidičem taxíku nebo jiným řidičem, který musí pravidelně jezdit dlouhé trasy. Environmentální aspekty nejsou méně důležité: opětovné použití pneumatik ušetří ropu, která je potřebná při výrobě nových komponentů a zredukují se emise oxidu uhličitého.

Tento druh pneumatik má i nevýhody. Má vyšší hmotnost oproti novým pneumatikám, což může mít vliv na dynamiku vozu a způsobit vyšší spotřebu paliva. Pokud byla "dárcovská" pneumatika výrazně poškozena, životnost takové pneumatiky s obnoveným běhounem bude poměrně krátká.

Bestsellery

Přejít na výběr pneumatik prémiových značek