• SHOP
 • CLUB
Vyzkoušejte prémiový účet
0
Moje garáž
Přidat vozidlo
0
Položek #29-0341
0,00 CZK
Váš košík je prázdný

Jak si vybrat letní pneumatiky

S přicházejícím jarem, kdy průměrné denní teploty neklesají pod nulu, odborníci doporučují vyměnit zimní za letní pneumatiky. V některých zemích jsou řidiči pokutováni za jízdu s pneumatikami, které neodpovídají danému ročnímu období. V tomto článku vám řekneme, proč je tak důležité vybrat si správné pneumatiky podle podmínek počasí, a jakému druhu pneumatik byste měli dát přednost.

Proč bych si měl vyměnit zimní pneumatiky za letní?

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí gumy, jejíž elasticita se při kontaktu s horkým asfaltem výrazně zvyšuje. Kvůli tomu se snižuje přilnavost na cestu, rychleji se opotřebovává dezén, existuje zde riziko prasknutí při přejezdu přes překážky nebo svah, a prodlužuje se i brzdná dráha. Kromě toho, příliš velká měkkost má vliv na držení auta na silnici. Proto se na výrobu letních pneumatik používá tužší sloučenina s nižším obsahem silikonových polymerů.

Letní pneumatiky se od zimních liší i vzorem dezénu, který má výrazný podélný směr a užší odtoky odlišné konfigurace, čímž se snižuje riziko smyku na vodě, zlepšuje se přilnavost k silnici, ať už suché nebo mokré, zaručuje se odolnost vůči deformaci pneumatiky při manévrování, zkracuje se brzdná dráha a zlepšuje se ovladatelnost vozu.

10 tipů pro výběr a používání letních pneumatik

 1. Rozhodnutí vyměnit pneumatiky byste měli provést podle podmínek používání auta. Počasí na konci dané sezóny nebo ročního období může být nestálé s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí. Proto pokud například auto používáte jen brzy ráno nebo jen v noci, nemusíte s výměnou zimních pneumatik velmi spěchat. Lepší bude počkat si na dny, kdy bude průměrná denní teplota na úrovni 5-7°C a bude stabilní.
 2. Při používání starých pneumatik vždy zkontrolujte stav dezénu. Neměl by být menší než 2.5-3 mm. Jinak nebude přilnavost na cestu dostatečná.
 3. Jelikož se pneumatiky na hnané nápravě opotřebovávají rychleji, při další výměně vyměňte přední za zadní, a pokud to umožňuje dezén, vyměňte i pravé za levé. Přispějete tak k lepší ovladatelnosti auta a prodlouží se tím životnost pneumatik. Pokud staré pneumatiky používáte na jedné nápravě, a nové na druhé, nové pneumatiky nainstalujte na hnanou nápravu
 4. Při výběru pneumatik je vhodné vybrat si správný vzor dezénu podle podmínek používání auta. Například pro tichou jízdu se používají symetrické pneumatiky se vzorkem bez směrového dezénu. Jsou levné, mají dobře vyvážené vlastnosti a lze je prohodit. Pneumatiky s asymetrickým dezénem jsou nejuniverzálnější. Zaručují dobré držení na silnici, ať už mokré nebo suché, a jsou vhodné i na sportovní jízdu. Pneumatiky se směrovým vzorem jsou důležité zejména v oblasti s častým deštěm, protože jsou odolné vůči smyku na vodě.

 1. Čím déle jsou pneumatiky ve skladu, tím kratší je jejich životnost, protože guma stárne. Doporučuje se kupovat pouze pneumatiky, které byly vyrobeny před maximálně 1-2 lety.
 2. Tuhé pneumatiky, pokud jsou všechny ostatní věci stejné, jsou odolnější vůči opotřebení. Pokud autem denně hodně jezdíte, určitě si pořiďte tento druh pneumatik. Zároveň je ale třeba říci, že měkčí pneumatiky mají lepší přilnavost.
 3. Pro disky z lehkých slitin je potřeba vybrat pneumatiky s vysokým zátěžovým indexem. Tyto produkty jsou méně náchylné k prasknutí bočních stěn, ale mají vliv na mírné zvýšení spotřeby paliva.
 4. Výměna celých kol je mnohem výhodnější a pohodlnější než výměna samotných pneumatik. V prvním případě tuto práci můžete provést i sami. Kromě toho se tím snižuje riziko poškození pneumatiky během jejího odmontování a instalace.
 5. Při výběru velikosti pneumatiky doporučené výrobcem auta používané během letního období doporučujeme vybrat si širší pneumatiky. Tyto mají větší kontaktní plochu, avšak existuje zde vyšší riziko smyku na vodě
 6. Pneumatiky vám budou sloužit dlouho a spolehlivě, pokud si vyberete produkty od známých výrobců, jako například Continental, Bridgestone, Dunlop, Goodyear, Michelin, Pirelli, Cooper. Kromě výrobních továren a testovacích zařízení mají tito výrobci vlastní výzkumná střediska a aktivně se podílejí na vývoji a implementaci nových technologií. V jejich sortimentu zaručeně najdete spolehlivé, výkonné, kvalitní a bezpečné pneumatiky.

Závěr

Kvalita a spolehlivost pneumatik má přímý vliv na bezpečnost na silnici. Ovladatelnost auta, jeho držení na cestě, výkon auta v terénu, brzdná dráha - o to vše se starají právě pneumatiky. Proto si je vybírejte zodpovědně. Vždy dodržte doporučení výrobce a řiďte se našimi tipy, díky čemuž se vyhnete chybám při nákupu a používání pneumatik.

Populární příspěvky

Přihlásit se novinek

Pro získání nejnovějších novinek a tipů prosím zadejte vaši emailovou adresu: