Obsah
Tipy na jízdu autem v zimě
Od řidičů se na silnicích v zimě očekává speciální pozornost. Pokud vás něco rozptýlí od cesty pouze na několik sekund, výsledkem může být nehoda. V tomto článku vám řekneme, čeho se během jízdy v zimě na silnici vyvarovat a jak se vyhnout problémům.
5 hlavních nebezpečí na zimních silnicích
- Náledí. Přilnavost kol na ledě je minimální. Stačí jeden neopatrný pohyb a auto se začne klouzat. Na kluzké silnici se navíc výrazně prodlužuje brzdná dráha.
- Čerstvý sníh. Skrývá se pod ním množství překážek, které mohou způsobit nehodu.
- Tající sníh. Často způsobuje smyk na rozbředlém sněhu - tvoří ho vrstva špíny, sněhu a vody. Je to směs, která se dostane mezi dezén pneumatiky a povrch vozovky, a auto se na něm sklouzne. Vlivem ztráty kontaktu s vozovkou auto není schopné brzdit, zrychlit nebo zatáčet.
- Slabá viditelnost. Okna auta se často zamlžují nebo zamrzají vlivem sněhu, mrazu a změn teplot. V takových podmínkách je nemožné vidět přes okna a čelní sklo a správně zhodnotit situaci na silnici. Navíc řidič nedokáže rozpoznat dopravní značky kvůli nahromaděnému sněhu.
- Nízká teplota. Ve velmi velkém chladu se guma, ze které jsou vyrobeny pneumatiky, stává tvrdší. Vede to k narušení schopnosti přilnavosti na vozovku. Kontakt mezi koly a vozovkou je méně spolehlivý a brzdná dráha se v tomto případě výrazně prodlužuje.
12 tipů od AUTODOC pro bezpečnou jízdu v zimě
- Letní pneumatiky vyměňte za zimní ještě před začátkem zimního období. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny ze speciální gumové směsi, která si udrží elasticitu při nízké teplotě. Navíc gumová směs pneumatik určených do sněhu obsahuje mnoho křemíku, který zlepšuje přilnavost na kluzké vozovce. Vzor dezénu je optimalizován podle vlastností mokré a kluzké cesty. Například, někteří výrobci pneumatik vybavují dezén speciálními miniaturními pumpičkami, které absorbují vlhkost z ledového povrchu.
- Před zahájením jízdy odstraňte sníh z auta a led z oken auta. Používají se k tomu speciální škrabky nebo kartáče, případně chemikálie na odstranění ledu. Je důležité, aby byly okna kompletně zbavené ledu. Včas vyčistěte i oblouky kol a ochranné prvky blatníků od nahromaděného sněhu a špíny. Když zamrzne, zabraňuje hladkému otáčení kol a brání při hladké ovladatelnosti při zatáčení. Rovněž se nerozjíždějte, pokud máte na střeše auta sníh. Během jízdy může způsobit problémy řidiči auta, který jezdí za vámi. Od sněhu a ledu je třeba očistit i exteriérová světla auta. Pomůže to ostatním řidičům identifikovat vaše auto na silnici.
- Během jízdy si neoblékejte zimní oblečení. Výrazně omezuje váš pohyb. Navíc příliš velká bunda brání spolehlivému upevnění bezpečnostního pásu, což může vést ke zranění v případě nehody. Použijte klimatizaci a vytvořte si pohodlné prostředí v interiéru auta. Velké oblečení vyměňte za tenkou bundu nebo vestu.
- Dodržujte bezpečný odstup od auta jedoucího před vámi. Během pomalé jízdy v dopravní zácpě může být před vámi jen několik metrů, ale vzdálenost určitě prodlužte při jízdě na dálnici. Ideální vzdálenost mezi auty by měla být dvojnásobná vůči rychlosti, kterou právě jedete. Například, pokud právě jedete rychlostí 40 km/h, mezi vaším autem a autem jezdícím před vámi by měla být vzdálenost 80 metrů.
- Sledujte dopravní značky na obou stranách vozovky. Pomůže vám to zorientovat se v případě, že nedokážete rozeznat značku kvůli nahromaděnému sněhu.
- Sledujte manévry ostatních řidičů. Každý dělá chyby. Pokud uvidíte, že auto za vámi nedodržuje bezpečnou vzdálenost, nechte ho, ať vás předjede, protože pokud budete potřebovat zabrzdit, budete mít na to čas, ale další auto už ne.
- Nepředbíhejte speciální vozidla. Například vozidla čistící cesty od sněhu odhazují sníh, což výrazně zhoršuje viditelnost. V tomto případě je předjíždění velmi nebezpečné: šířka sněhového pluhu je často větší než samotné auto a těžko se zpozoruje.
- Pokud se nemůžete rozběhnout, protože kola se kloužou, ošetřete pneumatiky speciálním sprejem na zlepšení přilnavosti na ledě. Zaručí to bezpečné rozběhnutí se i při silném náledí.
- Brzděte včas před semafory a křižovatkami. Tato místa jsou velmi nebezpečná ze dvou důvodů: první, vlivem neustálého brzdění jsou tato místa kluzčí než jiná místa na vozovce; a druhý, existuje zde vysoká pravděpodobnost kolize s jiným účastníkem silničního provozu, který mohl udělat chybu.
- Při zrychlování musí být kola rovně, jinak byste snadno mohli ztratit přilnavost kol.
- Při plánování zimní dovolené se ujistěte, že zavazadla jsou správně zabalena a spolehlivě zafixována. V případě nehody mohou být malé předměty velmi nebezpečné při nárazu a jeho setrvačnosti.
- Ovládejte své manévrovací dovednosti. Na kluzké silnici jsou užitečné tyto prvky:
- Pokud auto nereaguje na pokyny řízení, volant vraťte do původní polohy a pomalu ho znovu otočte. Je zakázáno prudké otáčení volantu až na doraz: můžete tak úplně ztratit kontrolu nad autem.
- Chcete-li správně vejít do zatáčky, proveďte následující: Aby přední kola auta neuklouzla, před zahájením manévru na tyto kola uveďte maximální zátěž. Na to prudce uvolněte plynový pedál a otočte volantem do velkého úhlu. Po zahájení zatáčení jemně zatlačte plynový pedál.
- Chcete-li ustát smyk v autě se zadním pohonem, otočte volantem do směru smyku a zcela uvolněte plynový pedál. U aut s pohonném všech kol volantem otočte do směru smyku, ale plynový pedál neuvolňujte úplně, ale jen částečně. V případě auta s předním pohonem otočte koly podél požadované trajektorie jízdy a zatlačte plynový pedál.
- Auto také můžete ovládat pomocí spojkového pedálu. Krátké zatlačení může zastavit rotování auta a smyk. Na zasněžené silnici, kde auto nemá dostatek trakce na rozběhnutí, můžete zvýšit rychlost motoru odpojením spojky.
- Pokud chcete bezpečně zastavit, použijte na to metodu přerušovaného brzdění. Tato metoda se skládá ze série krátkého, prudkého brzdění a opakovaného zatlačování brzdového pedálu. Tento způsob umožňuje postupně zpomalit auto, čímž se zabrání smyku kol.
- Simultánní zatlačení plynového a brzdového pedálu u aut s předním pohonem také umožňuje kontrolovat smyk. Podobné manévry lze provádět i za pomoci mechanismu parkovací brzdy.
Závěr
Zimní cesty jsou plné nebezpečí. Nicméně neznamená to, že auto musíte během tohoto období nechat doma, dokud nebude lepší počasí. Jízdu si skutečně můžete užít, ale musíte být ohleduplní vůči ostatním řidičům, udržovat dobrý stav všech systémů a jednotek auta, zlepšovat vaše jízdní schopnosti a dovednosti a dodržovat naše doporučení.
Užitečná videa k danému tématu: